Eestlaste uudne ventilatsiooniseade teeb õhu nähtavaks
Ruumide siseõhk võib sisaldada ohtlikul määral lenduvaid orgaanilisi ühendeid, mis on tervisele kahjulikud. Eestis arendatud ja toodetud Airoboti ventilatsiooniseadmed analüüsivad ja puhastavad kahjulikke ühendeid ning näitavad õhukvaliteedi näitajaid reaalajas.
“Õhukvaliteedist ja õhusaastest rääkides kipume me tavaliselt mõtlema välisõhule. Kujutame ette pilte tossutavatest autodest, suurtest tehasekorstnatest ja tihedast liiklusvoost. Ent niisama tähtis kui puhas välisõhk, on õhk, mida me siseruumides hingame, eriti kui arvestada, et viibime 90% oma ajast siseruumides,” rääkis Airoboti tegevjuht Heiki Aulik.
Siseõhu kvaliteet on seni vähe uuritud valdkond ja inimesed ei tea, milline nende kodu õhk on. Seejuures võib siseõhk sisaldada hulga tervistkahjustavaid saasteaineid, mille sisaldus võib olla siseruumides isegi suurem kui õues, kinnitab Terviseamet. “Me näeme autode heitgaase, kuid me ei näe, mis elutoa vaipadest või koristamisel kasutatud puhastusvahenditest aeglaselt eraldub,” tõi Aulik näite.
Eestlaste arendatud nutikas ventilatsiooniseade on rajatud tugevale tarkvarale ja seetõttu võimeline iseseisvalt õhuanalüüsi tegema ja õhku puhastama. “Meie eesmärk on õhk inimeste jaoks nähtavaks ja arusaadavaks muuta ning inimeste teadlikkust sisekeskkonnast tõsta,” selgitab Airoboti tehnoloogiajuht Gert Valdek. Airoboti kasutajad näevad reaalajas oma telefoniekraanilt kodu õhukvaliteedi näitajaid: õhutemperatuur, õhuniiskus ja CO2 tase. Uue lahendusena mõõdab seade ka lenduvaid orgaanilisi ühendeid (LOÜ, inglise keeles Volatile Organic Compound – VOC).
Lenduvaid orgaanilisi ühendeid võivad sisaldada ehitus- ja sisustusmaterjalid, igapäevaesemetes kasutatavad kemikaalid, puhastusvahendid, värvid, tolm ja aurud. Erakordselt kõrge LOÜ sisaldus on tavaliselt vastvalminud või äsja remonditud hoonetes.
Colorado Boulderi ülikooli keskkonnateaduste ühisinstituudi hiljutises uuringus leiti, et isikliku hügieeni toodetest, nagu lõhnaõlid ja deodorandid, tekib suures koguses lenduvaid orgaanilisi ühendeid, mis põhjustavad linnapiirkondades märkimisväärse osa osoonireostusest. Värsked uuringud näitavad, et 80 protsenti linnapiirkondade elanikke mõjutab osoonisaaste, mis ületab Maailma Terviseorganisatsiooni sätestatud õhukvaliteedi piirmäära.
Euroopa Keskkonnaameti poolt novembri keskel avaldatud raporti järgi tappis õhusaaste 2019. aastal üle 300 000 eurooplase, olles Euroopas suurimaks keskkonnast tulenevaks riskiteguriks inimese tervisele.
Eesti näited
Sel sügisel ühes Eesti koolis läbiviidud katses on näha, kuidas õhu kvaliteet õpetajate toas inimeste ruumi sisenedes ja kohvimasinat kasutades muutub. Graafikult on selgelt näha, et kella 6 ajal on inimesed ruumidesse tulnud ning vastavalt tõuseb CO2 näit. Punane joon graafikul näitab lenduvate orgaaniliste ühendite hulka (VOC) ja tase tõuseb kohvimasina kasutamisel. VOC indeksi põhjal on 100 puhas õhk ning 500 maksimaalne ehk kõige halvem kvaliteet.
“Teine katse on tehtud kodus küünelakiga ja siin on sekundi täpsusega näha, millal küünelakk avati ja LOÜ (joonisel VOC) tase hetkega maksimumi tõuseb,” selgitab Valdek.
Airobot OÜ on 2013. aastal asutatud Eesti cleantech ettevõte, mis arendab ja toodab nutikaid isemõtlevaid ventilatsiooniseadmeid ning küttesüsteemi juhtimise lahendusi. Seadmeid arendatakse, disainitakse ja toodetakse Eestis.