Airobot Logo
ESTLanguage Switcher Arrow Down

Kas teadsid, et õhukvaliteet ja õpitulemused on seotud?

Back arrow Tagasi

Õhukvaliteet ja õpitulemused on omavahel seotud. Puhas õhk ei hoia ainult viirushaigustesse nakatumise eest, vaid parandab ka õpilaste õppetulemusi. Seega, kui soovid, et lapsel oleksid koolis paremad hinded, vali koju ventilatsiooniseade, mis CO2 taseme tõustes automaatselt õhuhulkasid suurendab.

Kui koolide õhukvaliteedist on viimasel ajal seoses Covid-19 viirusega palju räägitud, siis vähem on räägitud õhu ja õpitulemuste omavahelisest seosest. 2020. aasta teadusuuring näitab, et ventilatsioonimäärade  suurendamine 2-lt liitrilt sekundis 7,5 l/s parandab õpilaste üleriiklikke eksamitulemusi 5%.

Seda, et õhukvaliteet ja õpitulemused on omavahel seotud näitab ka üks 2020. aasta uuring, kus  mõõdeti alg- ja põhikooliõpilaste võimet sooritada aritmeetilisi arvutusi, keelepõhist lugemisoskust ja arusaamist nõudvaid ülesandeid ning psühholoogilisi teste, millega hinnati keskendumist, mälu ja reaktsioonikiirust. Õhukvaliteedi aluseks võeti CO2 ehk süsihappegaas, mille hulka õhus tähistatakse ppm (inglise keeles parts per million). Saadud seosed näitavad, et kui vähendada CO2 sisaldust klassiruumides 2100-lt 900 ppm-le, suureneb ülesannete lahendamise kiirus 12% ja täpsus 2%. CO2 kontsentratsiooni vähendamine 2400 ppm-lt 900 ppm-ni suudab parandada riiklike testide ja kooli lõpueksamite hindeid 5% võrra ning CO2 vähendamine 4200 ppm-lt 1000 ppm-le suurendab laste igapäevast kooliskäimist 2,5%.

Õpitulemused ja õhukvaliteet

Ebapiisavast ventilatsioonist tingitud liiga kõrge süsihappegaasi tase vähendab nii õpilaste tähelepanuvõimet, mälu, keskendumisvõimet, reaktsioonikiirust kui ka kooliskäimise sagedust. Sama seos kehtib ka koduses keskkonnas, sest palju aega õppetööle kulub ka kodus.

Inimese poolt väljahingatud õhus on CO2 umbes 4%, ent välisõhus 0,03–0,04%, seega on siseõhus seda ligikaudu 100 korda rohkem kui välisõhus. CO2 tõusu õhus märkab inimene alles siis, kui tal on juba tekkinud väsimus, unisus ja loid tunne. Seetõttu on kõige lihtsam lahendus ventilatsiooniseade, mis mõõdab õhu CO2 taset ja selle tõustes automaatselt suurendab õhuhulkasid. CO2 taset õhus tuleks hinnata järgmiselt: roheline ehk hea on vahemikus 400 – 800 ppm; kollane ehk keskmine vahemikus 1000 – 1600 ppm, punane ehk halb on üle 1600 ppm ja see on piirmäär, kust alates avaldab õhukvaliteet inimesele negatiivset mõju. Sensoriga süsteem annab ka märkimisväärse energia kokkuhoiu, kuna ventilatsioon töötab ainult siis, kui vaja. Seega – kui soovid, et lapsel oleksid koolis paremad hinded, vali koju ventilatsiooniseade, mis CO2 taseme tõustes automaatselt õhuhulkasid suurendab. Oma kodu suurusele sobiva ventilatsiooniseadme saad valida siit.

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

Salvesta Lisainfo