Airobot Logo
ESTLanguage Switcher Arrow Down

Liigne CO2 kodus pärsib lapse õpitulemusi.

Back arrow Tagasi

Õhukvaliteet ja õpitulemused on omavahel seotud. Puhas õhk ei hoia ainult viirushaigustesse nakatumise eest, vaid parandab ka õpilaste õppetulemusi.

Kui koolide õhukvaliteedist on viimasel ajal seoses Covid-19 viirusega palju räägitud, siis vähem on räägitud õhu ja õpitulemuste omavahelisest seosest. On olemas mitmeid uuringuid, mis näitavad, et liiga kõrge CO2 tase klassiruumides pärsib väga oluliselt õppitulemusi.

Seda, et õhukvaliteet ja õpitulemused on omavahel seotud näitab ka üks 2020. aasta uuring, kus  mõõdeti alg- ja põhikooliõpilaste võimet sooritada aritmeetilisi arvutusi, keelepõhist lugemisoskust ja arusaamist nõudvaid ülesandeid ning psühholoogilisi teste. Nende testidega hinnati keskendumist, mälu ja reaktsioonikiirust.

Õpitulemused ja õhukvaliteet

Õhukvaliteedi aluseks võeti CO2 ehk süsihappegaas, mille hulka õhus tähistatakse ppm (inglise keeles parts per million). Tulemused näitasid, et  kui vähendada CO2 sisaldust klassiruumides 2100-lt 900 ppm-le, suureneb ülesannete lahendamise kiirus 12% ja täpsus 2%.

CO2 kontsentratsiooni vähendamine 2400 ppm-lt 900 ppm-ni suudab parandada riiklike testide ja kooli lõpueksamite hindeid 5% võrra ning CO2 vähendamine 4200 ppm-lt 1000 ppm-le suurendab laste igapäevast kooliskäimist 2,5%.

Ebapiisavast ventilatsioonist tingitud liiga kõrge süsihappegaasi tase vähendab nii õpilaste tähelepanuvõimet, mälu, keskendumisvõimet, reaktsioonikiirust kui ka kooliskäimise sagedust.

Õpitulemused sõltuvad ka koduse õhu kvaliteedist

Inimese poolt väljahingatud õhus on CO2 umbes 4%, ent välisõhus 0,03–0,04%, seega on siseõhus seda ligikaudu 100 korda rohkem kui välisõhus. CO2 tõusu õhus märkab inimene alles siis, kui tal on juba tekkinud väsimus, unisus ja loid tunne.

Kõige kiiremini saab CO2 normi piiresse siis kui tuulutada tuba. See on loogiline. Paraku on meie kliimas talviti tuulutamine pigem kallis lahendus. Seetõttu on kõige lihtsam lahendus soojustagastusega ventilatsiooniseade, mis mõõdab õhu CO2 taset ja selle tõustes suurendab automaatselt õhuhulkasid.

CO2 taset õhus tuleks hinnata järgmiselt:

– Hea on vahemikus 400 – 800 ppm
– Keskmine vahemikus 1000 – 1600 ppm
– Halb on üle 1600 ppm

1600 ppm on ühtlasi ka piirmäär, kust alates avaldab õhukvaliteet inimesele negatiivset mõju. Sellegipoolest. keskendumisraskused hakkavad juba 800 ppm – 1000 ppm.

kui soovid, et lapsel oleksid koolis paremad hinded, vali koju ventilatsiooniseade, mis CO2 taseme tõustes automaatselt õhuhulkasid suurendab.

Oma kodu suurusele sobiva ventilatsiooniseadme saad valida siit.

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

Salvesta Lisainfo