Airobot Logo
ESTLanguage Switcher Arrow Down

Algaja juhend tahkete osakeste ja peentolmu kohta

Back arrow Tagasi

“Tahked osakesed” või PM (particulate matter) on segu väga väikestest tahketest osakestest ja õhus hõljuvatest vedelatest tilkadest. Tahked osakesed on koos süsihappegaasiga üheks peamiseks siseõhukvaliteedi määrajaks.

Tahked osakesed on erineva suurusega ja nad saavadki enda nime just suuruse järgi. Näiteks PM2.5 tähendab osakesi, mis on 2,5 mikromeetrit või väiksemad. PM2.5 on 400 korda väiksem kui millimeeter. See on nii tilluke, et inimsilm ei suuda seda tuvastada.

PM1 on 1000 korda väiksem kui millimeeter – suurtes kontsentratsioonides võivad nii väikesed tahked osakesed põhjustada juba tervise probleeme.

 

Kust kohast tahked osakesed ja peentolm pärinevad?

Tahkeid osakesi ja peentolmu tekitavad erinevad tööstuslikud protsessid, sõidukid, ehitusplatsid ning looduslikud sündmused nagu metsatulekahjud või õietolmu levik. Tahked osakesed ja peentolm jõuavad meie kodudesse peamiselt siis kui me jätame aknad lahti.

Lisaks toodame ka enda kodus ise tahkeid osakesi. Toidu valmistamine (eriti praadimine), suitsetamine või isegi lõhna küünalte põletamine suurendavad siseõhus osakeste hulka suurendada.

Tahkete osakeste ja peentolmu mõju meie tervisele

Tahkete osakeste mõju meie tervisele võib-olla üsna märkimisväärne. Sisse hingates peentolm mööduda meie nina karvadest (mis peaksid olema filtrid) ning kurgust ja liikuda otse sügavale meie kopsudesse.

Peentolm ei pruugi alati üksi olla. Nad on nii väikesed, et seovad endaga erinevaid saasteaineid ja toksiine ning kannavad need samamoodi otse vereringesse.

Kui viibite pikemaajaliselt kõrge kontsentratsiooniga tahkete osakestega keskkonnas, siis võivad teil ilmneda erinevad terviseprobleemid nagu astma ja vähenenud kopsufunktsioon.  Eriti tundlikud on lapsed, eakad ja need, kellel on juba olemasolevaid haigusi

Mida saate teha osakeste ja peentolmu vastu oma kodus?

Ventilatsioonisüsteem on kaugelt parim lahendus tahkete osakestega tegelemiseks. Kui kodus on ventilatsiooniseade, siis te ei pea avama enda knaid nii tihti. Lisaks liigutab ventilatsiooniseade peentolmu ka kodust välja.

Airoboti ventilatsiooniseadmed jälgivad ka tahkete osakeste kontsentratsiooni. Teil ei ole vaja osta lisaks õhukvaliteedi monitori. Hea ventilatsioonisüsteem on nagu teie kodu kopsud.

Ärge unustage elementaarseid asju. Puhastage kodu regulaarselt tolmuimejaga, millel on head filtrid. Pühkige pindu niiske lapiga, et mitte lihtsalt keerutada tolmu uuesti üles. Kesklinnas või piirkonnas, kus toimub ehitustegevus, soovitame hoida aknad päevasel ajal kinni. Tuulutada tasuks siis kui  on vihmane ilm või öö. Vihm surub tahked osakesed maad ligi ning siis nad ei lendle nii palju.

Mis siis, kui sa ei saa paigaldada ventilatsiooniseadet?

Ventilatsioonisüsteem on kaugelt parim lahendus peentolmuga tegelemiseks, kuid kõik kodud ei ole ehitatud ventilatsioonisüsteemiga. Ja sellise süsteemi loomine võib olla väga kallis.

Kui teie kodus ei ole ventilatsioonisüsteemi ehitatud, siis soovitame muretseda endale PM-andurid ja õhupuhastid.

Erinevaid varjante on internetis palju. Kirjutage otsingusse PM sensor ja HEPA Cleaner. Kindlasti jälgige, et õhupuhasti oleks HEPA filtritega. HEPA filtrid on disainitud püüdma 99,97% osakestest, mille läbimõõt on 0,3 mikronit (nagu PM2.5).

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

Salvesta Lisainfo