Airobot Logo
ESTLanguage Switcher Arrow Down

Õhuniiskus toas – kõik, mis sa pead teadma kodusest niiskusest.

Back arrow Tagasi

Niiskustase mängib olulist rolli meie koduses sisekliimas.  Niiskust on vähemal või rohkemal määral igas majapidamises. Tervise ja mugavustunde seisukohalt on oluline, et õhuniiskus toas või kodus oleks õiges vahemikus.

Liigne niiskus toas või liiga vähe niiskust mõjutavad oluliselt meie enestunnet. Samuti võib liigne või liiga vähene niiskus rikkuda meie kodu ja seal olevat mööblit ning elektroonikat.

Milline on mugav õhuniiskus toas?

 

Alustame selles, et mis asi on niiskus. Lihtustatult, tegemist on vee kogusega õhus.

Kujutage ette, et õhk on nagu käsn. Mõnikord võib see käsn hoida palju vett, mõnikord aga vähem. Kui me räägime “suhtelisest õhuniiskusest”, siis räägime sellest, kui märg on see käsn (või õhk) võrreldes sellega, kui märg see võiks olla.

Kuigi üldiselt soovitatakse 40% kuni 60% suhtelist niiskusetaset kodus, võivad individuaalsed eelistused ja konkreetsed asjaolud, näiteks teatavate terviseseisundite olemasolu ka seda vahemiku laiendada.

õhuniiskus toas

Samuti võib-olla ka ilmastikust tingitud kõrgem või madalam õhuniiskus, kuid see esineb perioodiliselt ning ei ole kuidagi kahjulik ega ohtlik.

Suviti kõigub õhuniiskuse tase rohkem ning on meie elamisest enam-vähem koguaeg normaalsel tasemel. Kuid me elame pika kütteperioodiga laiuskraadil ning tavliti on oht, et meie kodus tekib liigne kuivus. Või veel hullem, liigne niiskus.

Milline on hea niiskustase kodus

Niiskustasemed eluruumides ja nende sobivus:

Vähem kui 30%:  Kuiv õhk, mis võib põhjustada naha kuivamist ja hingamisteede ärritust. Samuti võib see avaldada kahjulikku mõju puitmööblile ja muusikainstrumentidele, põhjustades nende kokkutõmbumist või isegi pragunemist.

30% kuni 40% õhuniiskust on mugava vahemiku alumises otsas, kuid võib siiski paljudele inimestele sobida.

40% kuni 60% on ideaalne õhuniiskuse vahemik enamiku inimeste jaoks. Selline niiskustase on mugav, vähendab hingamisteede infektsioonide ohtu ning ei soodusta hallituse ja tolmulestade kasvu.

Üle 60%  niiskustase võib soodustada hallituse ja tolmulestade kasvu. Liigne niiskus võib kahjustada ka kodus olevat elektroonikat ja mööblit. 

 

Kuidas niiskus elamises tekib?

 

Siseruumide niiskus ei teki lihtsalt, vaid niiskusel on konkreetsed allikad. Üks peamisi tegureid on meie igapäevane tegevus nagu näiteks duši all käimine, söögitegemine, pesu pesemine ja kuivatamine. Isegi meie hingamine toob koju niiskust. Keskmine neljaliikmeline pere toodab ühes päevas enda kodus  üle 10L vett. Kui majapidamises ei ole ventilatsiooni, siis muutub selline veehulk kiiresti probleemseks. 

Ilmastik mängib samuti koduses niiskustasemes olulist rolli. Vihmasel päeval on õhk tavaliselt niiskem. Õues olev niiskus pääseb koju läbi avatud akende või siis kui tegemist on kehvemini isoleeritud elamisega.


Miks on taliviti kodus niiskusetase madal?Kütteperioodil lähevad Kesk-ja Põhja Euroopas kodud kuivemaks. See niiskusekadu on tingitud meie enda tegevustest ja ka välistest tingimustest. Kütmine ja ventileerimine viib kodust niiskust välja. Ilma ventilatsioonita aga tekib kodus liigniiskus, mis võib põhjustada veel suuremaid probleeme.

Õhuniiskuse puhul tuleb mõista seda, et mida soojem on õhk, seda rohkem niiskust ta on võimeline endasse imama. Kui õues talviti temperatuur langeb, siis ühes sellega langeb ka välis õhus oleva niiskuse hulk. Õhu võime niiskust mahutada on vähenenud. Ventilatsiooni kaudu tõmbame külma ja kuiva õhku endale tuppa. Seejärel soojendame seda, kuid kütame juba kuiva õhku ning võimendame seeläbi tema kuivust.

Selle tulemuseks ongi kuiv siseõhk, mis paneb naha sügelema, silmad kipitama ning tekitab kurgu kuivust. See on külma välisõhu ja siseruumide kütmise kombinatsiooni loomulik tagajärg.

Mõndades koduses võib olla talviti ka liigniiskus. Talviti ei tohiks reeglina niiskus tõusta üle 40% . Seda koduses, kus ei kasutata niiskustagastusega ventilatsiooni või lisaniisutust. Kui see juhtub siis võib teie kodus olla probleeme ventilatsiooniga. Selle probleemiga on mõistlik tegeleda, kuna liigne niiskus võib viia hallituse tekkeni, mis loob omakorda juba mitmeid uusi probleeme.

 

Kuidas saavutada mugav õhuniiskus toas?

 

Neid viise, kuidas kodus õhk niiskemaks muuta on mitmeid. Üheks kõige paremaks mooduseks on paigaldada endale niiskustagastusega ventilatsiooniseadmed – tegemist on seadmetega, mis suudavad kodu õhust väljatõmmatavat niiskust tagastada sissepuhutavale õhule. Seda tehakse läbi spetsiaalsete niiskustagastite, mis on valmistatud antibakteriaalsest materjalidest ning ei too koju tagasi halbu lõunu, ega saastunud õhku. Niiskustagastusega ventilatsiooniseadmed tagastavad ka soojust. Seletasime nende niiskustagastuse tööpõhimõtte pikemalt lahti enda blogis


Paljudes kodudes ei ole võimalik lisada ventilatsiooniseadet ning kui kodus on juba uus ventilatsiooniseade, mis ei tagasta niiskust, siis selle asendamine võib tunduda ebamõistlik ja kallis.  Sellisel juhul on mõistlik niiskustaset reguleerida erinevate õhuniisutitega. Mudelite valik on väga suur ning valikut tehes tuleks silmas pidada kahte asja. Esiteks valida seade, mis vastab kodu/toa suurusele – nii saate olla kindlad, et ta suudab niisutada teie elamist.

Teine tähtis nüanss on see, et niisutaja tööpõhimõte ei oleks ultraheliga niisutamine. Mitmed uuringud on näidanud, et ultraheli niisutaja tekitab teie koju tahkeid osakesid ehk peentolmu, lõhkudes vees olevaid mineraale, mis hakkavad koos veeauruga elamises tolmuna lendlema. Vesi aurustub ära aga peentolm jääb. Peentolmul on tõsine mõju inimese tervisele, sest need imeväikesed osakesed suudavad tungida läbi ninakarvade otse teie kopsudesse ja vereringesse. Ultraheli niisutajates tuleks kasutada AINULT destilleeritud vett.

õhuniiskus toas

Niiskuse mõju meie tervisele

 

Kui meie kodune niiskustase on madal siis tunneme selle mõju üsna selgelt. Kuiv õhk muudab kõigepealt meie naha kuivaks ja me hakkame üle keha sügelema. Nahale võivad tekkida ka ketendavad laigud – kuiv õhk hakkab kõige ennem mõjutama lapsi, sest nemad on sellele vastuvõtlikumad.

Meie hingamisteede ja silmade limaskestade barjäärid töötavad kõige paremini teatava õhuniiskuse hulgaga. Ajakirjas “Aerosol Science and Technology” avaldatud ülevaates arutati, kuidas keskkonnategurid, sealhulgas niiskus, võivad mõjutada hingamisteede toimivust.

Madal õhuniiskus kuivatab limaskestade barjääre, muutes need haigustekitajate püüdmisel ja kõrvaldamisel vähem tõhusaks. Teisisõnu me oleme haigustele vastuvõtlikumad kui õhuniiskus on liiga väikene.

Teisest küljest toob liiga suur niiskus siseruumides kaasa muud sorti probleeme. Kõrge õhuniiskus toas loob ideaalse keskkonna hallituse kasvuks, mis võib levida seintel, lagedel ja muudel pindadel.  See mitte ainult ei kahjusta meie kodu vaid ka meie tervist. Hallitusega kaasnevad tihti allergilised reaktsioonid, astma ägenemine, hingamisteede infektsioonid, erinevad ärritused. Samuti surub hallitus alla teie immuunsüsteemi, mille tõttu haigestute kergemini

Lisaks soodustab liigne niiskus ka tolmulestade teket. Kuigi tolmulestad ise ei ole kahjulikud, võivad nende väljaheited olla paljude inimeste jaoks allergeenid, mis põhjustavad mitmesuguseid terviseprobleeme.

Nutikas ventilatsioon aitab

 

Korralik ventilatsioon on tervisliku niiskustaseme säilitamisel võtmetähtsusega. See tagab pideva õhuvoolu, takistades liigse niiskuse kogunemist või aidates niiskust sisse tagasi tuua kui õhk on liiga kuiv.

Traditsioonilised ventilatsiooni meetodid, nagu akende avamine või väljatõmbeventilaatorite kasutamine, võivad mingil määral aidata. Kuid meie kliimas ei ole mõeldav talv läbi akna lahti hoidmine. Samuti läheb talvel ka õhk õues kuivaks.

Õhuniiskus toas

Airoboti nutikad ventilatsiooniseadmed aitavad kodus hoida tervisliku sisekliimat. Need seadmed on varustatud niiskus-, CO2-, peentolmu-, VOC- ja temperatuuri anduritega ning nad reguleerivad õhuvoole automaatselt tagades ideaali lähedase sisekliima.

Airoboti seadmed suudavad tuvastada, kui õhuniiskuse tase ületab soovitud vahemiku ja suurendavad automaatiselt ventileeritava õhu hulka, viies niiskustaseme tervisliku vahemikuni. Kuivematel kuudel aitab Airoboti niiskus – ja soojustagastusega ventilatsiooniseade hoida niiskustaset optimaalsena, tuues kodus tekkivat niiskust tagasi ruumidesse.

Kui mõnes kodus on loomulik niiskusekadu liiga suur, siis Airoboti ventilatsiooniseadmetele on võimalik lisana paigaldada ka tsentraalne õhuniisuti, mis tagab tervisliku õhuniiskuse kogu elamises. 

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

Salvesta Lisainfo