Airobot Logo
ESTLanguage Switcher Arrow Down

7 asja mida silmas pidada kui valite enda koju ventilatsiooniseadet

Back arrow Tagasi

Ventilatsiooniseade kuulub iga moodsa kodu tehnikaparki. Turul on täna saadaval sadu mudeleid ning otsustada milline on parim ventilatsiooniseade võib olla keeruline. Panime kirja mõned punktid, mida tasuks kaaluda ennem ventilatsiooniseadme soetamist. 

1. Soojustagastusega ventilatsiooniseade või soojus- ja niiskustagastusega ventilatsiooniseade

Täna ei tohi Eestis ehitada uusi elamispindasid ilma soojustagastusega ventilatsiooniseadmeta. Soojustagastusega ventilatsiooniseade tagastab teie koju soojust, mida tavaline ventilatsiooniseade muidu kodust välja ventileeriks. Soojustagastusega ventilatsiooniseade aitab teil hoida küttekulud madalamad, kuna ta ei puhu tuppa õuekülma õhku.

Kas teil on vaja lisaks soojustagastusele ka niiskustagastusega ventilatsiooniseadet? See sõltub paljuski teie kodu iseärasustest. Meie kliimas tasub pigem eelistada niiskustagastusega ventilatsiooniseadet. Kütteperioodid on pikad ja kodu õhk muutub pigem kuivaks. Talvine kuivus tekib sellepärast, et kütmine võtab koduõhust ära niiskust.

Ventilatsiooniseade

Sarnaselt soojustagastusele aitab niiskustagastusega ventilatsiooniseade koju tagasi tuua teie elamises tekkivat niiskust, mis muidu visatakse elamisest välja. Niiskustagastus muudab teie kodu sisekliima meeldivamaks ja tervislikumaks.

Lisaks tagastavad kõik niiskustagastusega ventilatsiooniseadmed ka soojust. Seega on tegu kaks ühes lahendusega, kuid hinnas nad väga palju ei erine. Kui teid huvitab soojus-ja niiskustagastuse tööpõhimõte, siis kirjutasime enda blogis pikemalt sellest, kuidas need ülekanded toimuvad.

2. Kui lihtne on ventilatsiooniseadme hooldus?

Parim ventilatsiooniseade oleks selline, mida ei pea üldse hooldama. Paraku iga ventilatsiooniseade on mehaaniline ning  töötab 24/7. Seetõttu on kindlasti tarvis ka teda hooldada.

Ventilatsiooniseadmed jagunevad laias laastus kaheks: rootorsoojusvahetiga- ja plaatsoojusvahetiga ventilatsiooniseadmed. Nende põhimõtteline erinevus seisneb selles, et rootorsoojusvaheti on mehaaniline ning kasutab liikuvaid osi.

Plaatsoojusvaheti tagastab soojust antibakteriaalsete plastikplaatide abil ning ei kasuta liikuvaid osi. Seega on plaatsoojusvahetiga ventilatsiooniseadmes üks liikuv osa vähem ning plaatsoojusvaheti hooldamine on lihtsam.

Lisaks ei puutu plaatsoojusvahetis absoluutselt kokku väljaminev ning sissetulev õhk. Plaatsoojusvahetit tuleks pesta kord kahe aasta jooksul ning selleks piisab, kui võtta soojusvaheti seadmest välja, loputada vee ja seebiga läbi ja jätta kuivama.

Ventilatsiooniseadme filtrite vahetus võiks samuti olla lihtne ning kiire protsess. See tähendab, et ventilatsiooniseadet ei peaks täielikult lahti võtma ning mingeid tööriistu filtrite vahetamiseks kasutama. 

3. Ventilatsiooniseade peaks olema energiasäästlik.

Meie kliimas on samuti väga oluline see, kui energiasäästlik on ventilatsiooniseade. Energiasäästlikkuse üheks oluliseks nüansiks on soojustagastuse efektiivsus – ehk see, kui efektiivselt ventilatsiooniseade kodust välja tõmmatavat soojust tagastab. Parimatel ventilatsiooniseadmetel peaks see tagastuse efektiivsus jääma 70% – 90% vahele.

Soojustagastuse efektiivsus on pidevalt ajas muutuv ja sõltub paljudest teguritest. Näiteks kodu- ja välisõhu hetke temperatuurist ja niiskuse tasemest. Kindel on: soojustagastusega ventilatsiooniseadmed aitavad oluliselt vähendada küttearveid talvisel perioodil.

Lisaks tasub jälgida ventilatsiooniseadmete tehnilises dokumentatsioonis sellist terminit nagu SPI (mitu watti elektrienergiat kulub ühe m3 õhu puhumiseks ühes tunnis W/(m3/h). Mida väiksem see on, seda energiasäästlikumalt ventilatsiooniseade toimib.

4. Ventilatsiooniseade võiks olla juhitud CO2 järgi.

Ventilatsiooniseadme eesmärk on tagada kodudes võimalikult hea sisekliima. CO2 on põhiline sisekliima kvaliteedi määraja. Kui CO2 tase toas tõuseb liiga kõrgele, siis inimestel hakkab ebamugav ning pikalt kõrge CO2 kontsentratsiooniga toas viibimine on tervisele kahjulik (tekivad peapööritus ja keskendumishäired).

CO2 kontsentratsioon on eriti oluline magamistoas, sest liigne CO2 pärsib une kvaliteeti ja mõjutab ka laste õppimisvõimet. Kirjutasime sellest pikemalt enda blogis siin.

Moodne ventilatsiooniseade peaks tundma ära, kui toas tõuseb CO2 liiga kõrgele ning käivitama siis intensiivsema režiimi, et koju rohkem hapnikku tuua. Või kui ventilatsiooniseadmel ei ole automaatset CO2 režiimi, siis võiksite valida vähemalt seadme, mis annab teile kõrgest CO2 kontraktsioonist märku.

Äpiga juhitav Ve
5. Ventilatsiooniseade võiks olla juhitav läbi mobiilirakenduse.

Täna on turul väga vähe ventilatsiooniseadmeid, mida on võimalik juhtida läbi mobiilirakenduse. Parim ventilatsiooniseade võiks anda teile pidevalt infot teie kodu õhukvaliteedi kohta ning seadet peaks saama läbi rakenduse lihtsalt erinevate režiimide vahel lülitada. Näiteks kui hakkate süüa tegema, siis tuleks ventilatsiooniseade lülitada ülerõhu režiimile (või avada aken), ning samamoodi peaks olema lihtne käivitada maksimaalne režiim, kui soovite näiteks mingeid lõhnu kodust kiiresti eemaldada.

6. Ventilatsiooniseade võiks olla internetti ühendatav.

Tarkvarauuendused on iga moodsa kodutehnika lahutamatu osa, ja ventilatsiooniseade ei tohiks olla mingi erand. Sisuliselt on tegu arvutiga, mis ventileerib teie kodu õhku ja tagab hea sisekliima. Kui seadet ei ole võimalik ühendada internetti, siis tema tarkvara ei saa ka automaatselt uuendada, ja ta vananeb ajas kiiresti.

Internetiga ühendatud ventilatsiooniseadmetel on veel üks hea külg – need on kaughallatavad. See tähendab, et kui teie seadmega on mingi probleem, siis saab tootja probleemi tuvastada kohale tulemata. Tihti saab probleemid lahendatud mõne klikiga, ning kui ongi vaja tehnik saata, siis ta ei tule viga tuvastama, vaid kohe parandama.

7.  Ventilatsiooniseadme tehnilise toe olemasolu.

Nagu eelnevalt mainitud, siis ventilatsiooniseade töötab 24/7, ning aeg-ajalt võib kõikidel seadmetel mingi tõrge esineda. See on paratamatus. Kui valite ventilatsiooniseadet, siis veenduge, et tootja- või paigaldaja poolne tehniline tugi on teie jaoks alati kättesaadav, ning vajadusel on teil lihtne tellida ka varuosasid, mille tarneaeg on pigem kiire.

Airoboti ventilatsiooniseade on tõenäoliselt parim ventilatsiooniseade maailmas.

Meie soojus- ja niiskustagastusega ventilatsiooniseadmed on äärmiselt energiasäästlikud. Airobot tunneb ära, kui CO2 tase kodus on tõusnud, ning lülitab ennast siis automaatselt kiiremale režiimile, et tuua tuppa rohkem värsket õhku. Samamoodi tunneb ta ise ära, kui kedagi ei ole kodus, ning lülitab ennast ise energiasäästu režiimile. 

Airoboti seadmed on internetti ühendatavad, ning me uuendame enda seadmete tarkvara regulaarselt ja täiesti tasuta. Nii tagame selle, et meie ventilatsiooniseadmed on alati maksimaalselt energiasäästule optimeeritud. Tänu internetiühendusele suudame ka lahendada võimalikke probleeme kiiresti, ning 95% juhtudel ei ole vaja saata teie koju tehnikut. Piisab sellest, kui saadate meile enda seadme ID, ning me saame teie ventilatsiooniseadet kaughallata.

Lisaks on meie ventilatsiooniseadmete hooldamine äärmiselt lihtne. Meie seadmete plaatsoojusvaheti on passiivne element, ning teda on lihtne välja võtta ja vajadusel pesta. Samamoodi on Airoboti filtreid kerge vahetada ning sellega saab igaüks kiiresti hakkama.

Vaata Airoboti ventilatsiooniseadmeid siit

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

Salvesta Lisainfo